Google Chrome – tips & tricks

Google Chrome jest jedną z najbardziej popularnych przeglądarek i wiele użytkowników korzysta z niej nawet nie wiedząc, jaki potencjał ona kryje w sobie. W tym poście przedstawię kilka ciekawych ‚tricków’ i porad, które mogą pomóc jeszcze wygodniej korzystać z tej przeglądarki niemalże każdemu.

Omnibox

czyli pasek adresu. Prawdopodobnie myślałeś do tej pory, że jedyne czemu służy to pobieranie nazwy strony, z którą ma się połączyć. Omnibox jest jednakże dużo bardziej inteligentniejszy!

Kalkulator

Wystarczy tylko wpisać konkretne wyrażenie, np. sqrt(4*pi^2/(log(4)+1.3)-3!) i pole niżej pojawi się odpowiedź. Można tu korzystać z wielu stałych matematycznych jak liczby pi i e, użyć wiele funkcji, przykładowo tangensa czy pierwiastokowanie, a nawet wykonywać operacje na liczbach zespolonych!

Chrome - omnibox kalkulator

Chrome – omnibox kalkulator

Konwerter jednostek

Omnibox umożliwia konwertowanie najróżniejszych jednostek, od dystansów, poprzez waluty, czas, temperaturę po jeszcze inne, o których pewnie większość z Was nigdy nie słyszała. Wystarczy tylko napisać „2.4 kilometers in meters” albo krócej „2.4 km in m„. Wprawdzie trzeba podać całość w języku angielskim, ale skoro można korzystać ze skrótów, to myślę, iż większych problemów z tym nie będzie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by podać bardziej złożoną formułę: „2 years + 5 months + 10 days + 11 hours = days„.

Chrome - konwerter jednostek

Chrome – konwerter jednostek

Wklej i szukaj/otwórz

W momencie, gdy w schowku znajduje się adres jakiejś strony można nacisnąć PPM (prawym przyciskiem myszy) na omniboksa i pojawi się pole „Wklej i otwórz”. Podczas gdy zawartość schowka jest tekstem, ale nie adresem strony, pojawi się możliwość wyszukania owej frazy.

Eksperymentalne funkcjonalności

Chrome zawiera dziesiątki, jak nie setki eksperymentalnych funkcjonalności. W każdej chwili mogą zniknąć aktualne i pojawić się nowe. Niektóre działają na jednym systemie operacyjnym, a na innych już nie. Oczywiście wcale nie muszą być stabilne, co oznacza, iż w każdym momencie konkretna funkcjonalność może się po prostu scrashować. Przykłady, które znalazłem u siebie: automatyczne generowanie haseł w przypadku wykrycia strony zakładania konta, nowy styl okien dialogowych, „eksperymentalne wypełnianie formularzy”, automatyczne logowanie. Aby się do tego dostać wystarczy wpisać w omniboksie about:flags.

Przypinanie kart

Jeżeli na jakąś stronę wchodzimy często wystarczy tylko nacisnąć PPM na nią i wybrać „Przypnij kartę”. Za każdym razem, gdy przeglądarka zostanie uruchomiona załaduje wszystkie przypięte karty.

Synchronizacja z kontem Google

Co niektórzy mogą pomyśleć, że to mało przydatne. Jest wręcz przeciwnie! Gdy zalogujemy się na nasze konto Google, to wszystko (a przynajmniej zdecydowana większość rzeczy) zostanie zapisana na serwerze. Co mam konkretnie na myśli? Jeśli zalogujemy się na nasze konto na innym komputerze, to przeglądarka automatycznie pobierze rozszerzenia (dodatki), zaktualizuje nasze zakładki, a nawet treść podpowiadaną w omniboksie! (Przynajmniej według tego, co zauważyłem.) Nie sprawdzałem jak jest z historią, czy pobranymi plikami, ale wcale bym się nie zdziwił, gdyby także były zsynchronizowane.
Aby zsynchronizować Chrome’a z kontem Google wystarczy w górnym prawym rogu nacisnąć ikonkę z menu, wybrać „Ustawienia” (albo w omniboksie wpisać about:settings) i zalogować się.

Zapisywanie strony jako PDF

Czasami bardzo przydatna możliwość przeglądarki. Wystarczy wcisnąć Ctrl+P. Gdy pojawi się menu drukowania zmieniamy „Urządzenie docelowe” na „Zapisz jako PDF”. Następnie naciskamy przycisk „Zapisz”.

Tryb Incognito

Odpowiednik Trybu prywatnego w Firefoxie. Cała nasza działalność nie jest dokumentowana przez historię przeglądarki. Ponadto nie wszystkie rozszerzenia (dodatki) mają wtedy prawo się uruchomić (konfigurowalne w about:extensions). Zalecana w niektórych sytuacjach, np. przy wysyłaniu filmu na Youtube – ze względów wydajnościowych.

Skróty klawiszowe

Bardzo pomocne narzędzie, z którego korzysta się, prawdę mówiąc, co chwilę. Większość z nich jest mi dobrze znana i oczywista, jednakże są i tacy ludzie, którzy mogli o nich w ogóle nie słyszeć, więc warto je zamieścić:

 1. Ctrl + K – przeniesienie kursora do omniboksa
 2. Ctrl + [klik na linku] / [klik ŚPM] – otworzenie linku w nowej karcie
 3. Ctrl + T – otwarcie nowej karty
 4. Ctrl + Shift + T – otwarcie ostatnio zamkniętej karty/okna
 5. Ctrl + N – otwarcie nowego okna
 6. Ctrl + Shift + N – otwarcie nowego okna w trybie Incognito
 7. Ctrl + Tab – przełącz do następnej karty
 8. Ctrl + Shift + Tab – przełącz do poprzedniej karty
 9. Ctrl + 1-8 – przełączenie do 1-8 karty
 10. Ctrl + 9 – przełączenie do ostatniej karty
 11. Ctrl + + – powiększenie strony
 12. Ctrl + – – pomniejszenie strony
 13. Ctrl + 0 – przywrócenie standardowego rozmiaru strony
 14. Ctrl + P – drukuj stronę
 15. F11 – pełny ekran

Menedżer zadań

Tak! Narzędzie dla ambitniejszych. Co tu dużo pisać – mamy podgląd na to co się dzieje w przeglądarce. Są nawet „statystyki dla nerdów” (about:memory), podobnie jak na Youtube 🙂

Chrome - menedżer zadań

Chrome – menedżer zadań

Rozszerzenia (dodatki):

Magic Actions for Youtube

Bardzo ciekawy plugin, mocno konfigurowalny. Można ustawić, czy film ma się odtwarzać od razu po załadowaniu strony, jeśli nie, to czy może się załadować, czy playlista może się automatycznie odtwarzać, czy domyślnie filmik ma się odtwarzać ponownie… Po prostu MNÓSTWO możliwości. Bardzo przydatny jest jeszcze tryb nazwany bodajże kinowym. Gdy naciśnie się obok filmu, powiększa się on (wielkość oczywiście do skonfigurowania), a reszta ekranu jest przyciemniania. Czasem nawet praktyczniejsze niż tryb pełnoekranowy 🙂

Rozszerzenie - Magic Actions for Youtube, tryb kinowy

Rozszerzenie – Magic Actions for Youtube, tryb kinowy

Session Buddy

Jest to nieco bardziej rozbudowany, jednakże nadal prosty w obsłudze menedżer sesji. Automatycznie backupuje wszystkie sesje (zamykanie przeglądarki poprzez menu->Zakończ!). Można oczywiście zapisywać własne sesje – np. poranną z czytnikiem RSS i forum, popołudniową z serwisami społecznymi, etc. Sesje można importować zarówno jak i eksportować. Przywrócić można całą sesje jak również konkretne okno sesji czy pojedynczą kartę.

Chrome Toolbox (by Google)

Dodatek dodaje trochę przydatnej funkcjonalności, jednakże mi osobiście zależy głównie na ostrzeżeniu przed zamknięciem okna z wieloma kartami. W ostateczności, gdy już przypadkiem zamkniemy okno, musimy nacisnąć Ctrl+T i poczekać, aż ponownie załadują się wszystkie karty. Dodatek po najechaniu na obrazek wyświetla także trzy dodatkowe opcje – powiększenie, ustawienie jako tapeta oraz zapisanie na dysku.

To chyba wszystko co chciałem Wam na razie przekazać. Wprawdzie próbowałem napisać ten artykuł, by był krótki i łatwy do przyswojenia, ale jaki był dla Was – szczerze mówiąc nie wiem. Mam nadzieję, iż ten natłok nowych informacji nie spowoduje ich szybkiej utraty i że ta wiedza będzie Wam jeszcze przez długi czas dobrze służyła. Pozdrawiam i zachęcam do subskrypcji oraz komentowania! 🙂

 1. Oczywiście jak ustawisz domyślną wyszukiwarkę jakoGoogle 😀 Ciekawe, czy jak zmieni się domyślną wyszukiwarkę w Chrome to dalej omnibox będzzie obsługiwał te ficzery 😀

Dodaj komentarz