Dlaczego GCC? Nie lepiej MSVC?

Test 3 – Benchmark na podstawie zadania „Multidrink” z XX OI

… przeprowadzić kolejny test. Ogólnie jest to cały algorytm do zadania „Multidrink” z tegorocznej Olimpiady Informatycznej z I etapu. Kod znajdziecie tutaj. W oficjalnych testach zdobył max punktów, więc pozwoliłem sobie go użyć. W moich testach – podzieliłem go na 3 fazy (zob. kod w paczce):

 1. Wczytanie danych (scanf)
 2. Przetworzenie danych
 3. Wypisanie danych (printf)

Nie przedłużając dłużej – oto jakże przez Was upragnione wykresy :). Tym razem specjalnie aż 3! :).

GCC vs MSVC - Test 3.1

Dane wejściowe ważą ok. 47 KiB.


GCC vs MSVC - Test 3.2

Dane wejściowe ważą ok. 1.15 MiB.


GCC vs MSVC - Test 3.3

Dane wejściowe ważą ok. 6.67 MiB.

Kompilator Wczytywanie danych (scanf+std::list) [ms] Przetwarzanie danych [ms] printf [ms]
Test 3.1 – dane wejściowe ~47 KiB
MSVC 7 9 0
GCC 8 5 11
Test 3.2 – dane wejściowe ~1.15 MiB
MSVC 140 180 17
GCC 147 99 281
Test 3.3 – dane wejściowe ~6.67 MiB
MSVC 730 764 98
GCC 760 386 1612

Wnioski?

 • Wczytywanie danych – MSVC minimalnie lepszy.
 • Wypisywanie – GCC przegrywa z kretesem.
 • Najbardziej miarodajna część testu, czyli przetwarzanie danych – tu MSVC jest ok. dwukrotnie wolniejsze.

Jakie wnioski można wyciągnąć?

 • scanf MSVC jest ok. 1.5 wolniejszy względem GCC
 • W przypadku przetwarzania danych GCC ma miażdżącą przewagę, która rośnie (ponad liniowo?) dla coraz większych danych wejściowych
 • Jeśli chodzi o printf – MSVC zyskuje kolosalną przewagę nad GCC

Najbardziej miarodajną częścią tego testu jest środkowa częśc – przetwarzanie danych. Jak widać – MSVC pod tym względem nie dał rady i ustąpił GCC-owi.

Podsumowanie

Mój benchmark nie jest żadnym super-hiper-dokładnym testem możliwości w/w kompilatorów. Przedstawiłem w tym poście prościutkie testy – i jak widać – czasem lepszy jest MSVC, a czasem GCC. Jedyną częścią, która może coś konkretnego powiedzieć jest część testu 3, a dokładniej przetwarzania danych. Jak widać – GCC jest pod tym względem lepszy od swojego substytutu. Oczywiście na tej podstawie nie można jednoznacznie stwierdzić, że GCC jest świetny, a MSVC wręcz przeciwnie, jednakże po moich doświadczeniach i moich znajomych wiem, iż GCC w zdecydowanej większości przypadków generuje wydajniejszy kod. Z resztą – nie dziwi mnie to.
Wniosek? Jeżeli zależy Ci na przesadnie wielkiej wydajności i nie wiesz, który kompilator wybrać – bierz GCC. Na podstawie tego testu – ciężko wybrać, czyli decyzję pozostawiam Wam. Przy wyborze należy jednak pamiętać o tym, że kod, który skompiluje jeden kompilator drugi niekoniecznie skompiluje. Jeżeli nie chcesz później męczyć się z poprawianiem kodu, a chcesz pisać wieloplatformowo, to można pomyśleć nad GCC.

To by było chyba na tyle… Co myślicie na ten temat? Mam nadzieję, iż ten test bardzo się Wam podobał :). Zachęcam do częstszego odwiedzania bloga bądź subskrypcji i mam prośbę – jeśli ten wpis/artykuł spodobał Ci się – daj ‚lajka’ i wrzuć linka do niego na swoje ulubione forum, kanał IRC, podeślij koledze itp. To będzie dla mnie taki bodziec, iż mam dla kogo pisać takie artykuły i że warto :). Gorąco pozdrawiam! :).

 1. Ze skryptu kompilującego:

  cl /FA %file%.%ext% -o %file%_msvc

  %gcc% -O2 -std=c++11 %file%.%ext% -o %file%_gcc.exe

  Czyli porównywane jest GCC z -O2 oraz MSVC z /O0. Takie porównanie nie ma sensu.

 2. Ten tekst diametralnie zmieni swoją postać, gdy włączysz optymalizacje dla kompilatora MSVC. Obecnie porównujesz kod GCC optymalizowany do kodu MSVC z WYŁĄCZONĄ optymalizacją.

 3. Jeszcze jedno – porównujesz jakość kontenera std:list, a nie jakość optymalizacji kodu przez kompilatory. std::list jest beznadziejny w MSVC, więc… porównujesz dwa różne kody źródłowe i w zasadzie jest to co najwyżej ‚benchmark’ kontenera std::list oraz innych użytych narzędzi. Kiedyś sporo benchmarków robiłem różnych kontenerów i std::list pod VC++ jest na tyle beznadziejny, że należy go stosować tylko i wyłącznie tam, gdzie jest konieczność ‚wstawiania’ danych w środek iterowanej listy.

Dodaj komentarz